Projekt funkcjonalny

Polega on na przeniesieniu rzeczywistych wymiarów pobranych podczas inwentaryzacji na rzut i wykonaniu kilku koncepcji aranżacji projektowanego wnętrza od 2 do 4 z propozycją rozmieszczenia mebli i sprzętów. Podczas aranżacji pomieszczenia, mieszkania czy domu w pierwszej kolejności skupiam się na funkcji, ergonomii, konstrukcji.

Myślę o wnętrzu domu jak o przestrzeni do życia, funkcjonowania, przemieszczania się – dlatego ważne są tu: odpowiednia komunikacja, wygoda mieszkańców, ergonomiczne ustawienie mebli i sprzętów. Na rzucie 2D jesteśmy w stanie określić odpowiednie odległości pomiędzy ścianami i zabudową meblową zgodne z normami budowlanymi.

Trzy koncepcje aranżacji parteru domu jednorodzinnego

Przy projektowaniu funkcji wnętrza domu oprócz ergonomii i wygody znaczący wpływ mogą odegrać też kierunki świata, jak i położenie domu. Przykładowo w otulinie lasu z góry możemy założyć,  że dostęp światła będzie ograniczony przez sąsiedztwo drzew.

Pomieszczenia od strony zachodniej świetnie nadają się na sypialnie, natomiast jeśli inwestor upiera się, że chce mieć od strony zachodniej salon lub jeśli układ wnętrza jest bardziej funkcjonalny w takiej konfiguracji to powinniśmy doświetlić tą część mieszkania np. poprzez wstawienie dodatkowego okna. W etapie II omawiamy z klientem wady i zalety wszystkich możliwych opcji aranżacji wnętrza.

AGGA Agnieszka Gajkowska

Każdy etap procesu ma swoją specyfikę i konkretne elementy.

Kliknij na zdjęcie etapu i przeczytaj więcej!