Ostatnim etapem projektu jest przygotowanie szczegółowej dokumentacji technicznej w programie ArchiCAD.  Przygotowuję ją w postaci książki formatu A3 lub w formie elektronicznej. Dokumentacja składa się z rzutów ścian, podłóg, sufitów oraz przekrojów i widoków ścian projektowanych pomieszczeń, rzutów instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, projektów wykonawczych mebli kuchennych , łazienkowych i wszystkich innych mebli zaprojektowanych w danym projekcie wraz z rozrysowaniem wnętrz szaf.

W książce zobrazowane są wszystkie detale niezbędne dla wykonawcy. W dokumentacji umieszczam też zestawienia użytych produktów z podaniem ilości potrzebnego materiału i kodów producenta. Rysunki wykonawcze przesyłam do wycen do sklepów i do ekip budowlanych oraz stolarzy, z którymi współpracuję.

Przykładowy rzut rozmieszczenia gniazd elektrycznych umieszczony w książce projektowej.

Widok ściany w łazience z rozpisanym układem płytek

Na czym polega nadzór autorski?

Zakończyliśmy etap projektowania i teraz możemy przystąpić do wykończenia. Jest to część, która spędza sen z powiek niejednej osobie. Jeśli klient sobie życzy podejmuję się również nadzoru autorskiego, który polega na kontroli prac wykonawczych w projektowanym wnętrzu, zgodnie z dokumentacją projektową. W trakcie prac wykończeniowych często powstają nowe propozycje rozwiązań lub pojawiają się jakieś nieoczekiwane problemy, które na bieżąco są wyjaśniane.


Każdy etap procesu ma swoją specyfikę i konkretne elementy.

Kliknij na zdjęcie etapu i przeczytaj więcej!